Článek v Reflexu č. 49/2003 - můj pohled na věc

     Nestojaté vody kolem betonových krásek se ještě více rozvlnily. K debatám o předání Hůrky na Králicku, osudu ostatních srubů, "přemisťování" vybavení objektů, jednoduše k hledání cesty jak dál přibylo další téma.

     Reportáž Radka Bajgara. Lituji, že korektoři neuhlídali chybu v jeho křestním jméně.

     Nebudu komentovat laické označování pevnostních objektů. Není každý z nás odborník přes opevnění, já taky zdaleka nejsem. Možná to chtělo nahlédnout do odborné publikace.

     Spousta z nás brouzdá po opevněních a pozoruje změny. Zub času pracuje pomaličku a téměř neviditelně, zásahy bytostí lidských jsou viditelnější. Srdce nás bolí při pohledu na zavážení K-S 16 hlínou, litujeme řopíka s ornamenty sprejerů, na druhou stranu já osobně kroutím hlavou nad maskováním některých ošetřovaných objektů /kluci z KVH Bruntál snad názor vezmou jen jako názor a ne invektivu/, neuzamčené objekty se stávají skládkami.... a stávají se i obydlími.

     Dočasnými - zřejmě pro lesní dělníky, čundráky a technopartisty. Tramp za sebou nenechá takový bordel, včetně např. bedny od počítače....

     Skoro trvalými - pro bezdomovce.

     Odemčený. Ve vhodném terénu suchý, v lepším případě s dveřmi. Sice opatřený VEČ a nápisem Vojenský objekt, vstup zakázán, ale to je vše. Kde není žalobce, není soudce. Kromě několika výjimek nyní už objekt bez vybavení. Opravdu stačí jen vyklidit binec, "zasklít" střílny, ucpat granátové skluzy, roury na periskop poslouží jako odtahové komínky a jde se bydlet. Pro člověka totálně na dně možné řešení. Souhlasím s autorem článku v tom, že ve "vlastním" domečku se i bezprizorní a jinak těžce adaptabilní lidé pokoušejí zachovat vlastní prací jakýs takýs pořádek, že je tato činnost smysluplně zaměstná a možná i trochu nabudí ke kvalitnějšímu životu.

     My "normální lidi" se na houmlesáky koukáme skrze prsty, trochu se jich bojíme, štítíme. Jsou tam pořád, zima nezima, natahali tam spoustu pro ně potřebných věcí, kdovíkam chodí na toaletu.... Zkusme si sáhnout do svědomí. I mnozí z nás mají touhu mít ločko nebo srub jen pro sebe. Mně od těchto chutí odvrátila jen neposedná povaha, nemohla bych existovat jen na jednom jediném místě. Být trochu jiná nátura, tak už nějaké to ločko mám zamčené. Byl by mezi mnou a bezdomovcem takový obrovský rozdíl? Jistě, nebydlela bych tam trvale. Pokoušela bych se z něj vyrobit muzeum, patrně bez většího efektu. Nebo bych se zbláznila a byla by z toho chata....ne ne ne, tímhle směrem opravdu ne.

     Bunkrologové a bunkráci jsou zatíženi obrovskou láskou k historii, betonu, železu. Cítíme, že na všechno nejsou síly. Že matka Armáda České republiky je nemajetnou a tudíž cíleně hluchoslepou macechou. Celkem ji nechávají v klidu "normální" aktivity na bunkrech. Postupně se snad dotáhnou do konce majetkoprávní vztahy. Kdo to provede a s jakým výsledkem také bude zajímavé. Co člověk to názor. Jak si tak brouzdám a pozoruji, zvolna se utvrzuji v názoru, že nejvhodnější by byl pel-mel. Některé objekty dotáhnout do stavu, ve kterém byly v r. 1938. Precizně - ach jo, jsem opravdu idealista. Další ať jsou připomínkou bojů za II. světové války, německých úprav a osvobození Československa. Další mohou ukázat, co s opevněním provedla éra komunismu. Jiné objekty ať jsou kreativními muzei - se současnými expozicemi, souvisejícími s vojenstvím, policií, celnictvem, územní historií. Všechno s úctou a láskou k historii, současně se zachováním možnosti vlastního náhledu těch, kteří se o objekt starají. Doufejme, že už nikdy nemusí být opevnění využito jako obranné a tudíž plně funkční. Ale nedělejme z něho chaty..... moc prosím.

     Bezdomovce bych z každého objektu lehkého opevnění nevyháněla. Ukazují nám jinou tvář naší současnosti. Ať bydlí, užívají. Měli by umožnit prohlídku objektu pro průzkumníky. Ať je občas navštíví policie, prohlédne, jestli objekt neničí, není nepořádek v okolí. Nakonec, obydlená budou pravděpodobně ta nejblíže k civilizaci, do hůře přístupných terénů bezdomovec nepůjde. A jestli bude náznak zabordelení, bez milosti z objektu vyhnat. Jak však určit pravidla, které ločko bezdomovcům nechat a které nedovolit užívat? Všechna si zaslouží dobré zacházení....

     Sruby a tvrze by dle mého názoru měly být bezdomovců i různých destruktivních skupin či jednotlivců bez výjimky ušetřeny. Ať jsou nyní v jakémkoli stavu. Nedovolit ani bydlení pod krakorci. Kdo by dělal dohled je skutečně otázkou. Armáda, police? Spoléhat na rozum a cit pro tyto stavby od všech obyvatel naší vlasti je čirý idealismus. Jen slušný člověk vleze do objektu a nenechá po sobě stopy..... a všichni lidi tak trochu bunkráky nikdy nebudou. Bohužel.

     Jako sobec potichoučku dodávám - radši občas někde binec, než totálním zabetonováním a zamčením všech objektů přijít o možnost průzkumu....

zpět všechochuť