proč


      Proč se ty, ženská, zabýváš takovými šílenými chlapskými záležitostmi?
      Nemáš chuť střílet, nejsi agresivní, tak proč?
      Protože tohle nádherné období je první republika. První demokracie na našem území. Protože se stavělo       opevnění ne kvůli dobytí a pokoření jiných, ale na obranu. Ochránit vlastní hnízdo nejlepšími možnými       prostředky, které byly v té době dostupné. A nebyli jsme žádná zaostalá země. Na třetím místě v průmyslu       v Evropě.
      Protože v jedné zálibě můžu uspokojit skoro všechny své chuťě.
      Jsem v přírodě i s knížkou, i u počítače následně. Můžu fotit, hledat v mapách, můžu se ptát i dostávat       odpovědi, můžu zabrousit do filozofie, nakouknut pod pokličku techniky, architektury, telekomunikací,
      můžu potkat dobré lidi.
      S bunkříky můžu všechno.
 •  1968, možná 1969, jsem navštívila tvrz Haničku. Vzpomínky dítěte - mohutná vrata, koleje dolů, spousta holých místností,  lezlo se někam do věže, tatínek byl nadšen, mně bylo zima.
 •  1994 s přáteli na Boudě - pěkně ze Suchého vrchu příkře dolů, tehdy devítiletá dcera stejné pocity jako já v tom šedesátém osmém. Mně drápkem chytilo nevím co - snad atmosféra, technické provedení staveb, odvaha a vůle bránit se i ostudný /skutečně ostudný?/ ústup, rezignace, zároveň současná snaha nadšenců o uvedení pevnosti do původního stavu.
 •  2002 velikonoční vztekání při hledání Richarda u Litoměřic /jiná tématika, jiné období/, prohlídka Malé pevnosti v Terezíně, objevování stránek s pevnostmi, opevněními. A milé zjištění, že kamarádova knihovna obsahuje pár publikací. Shledávám, že existuje řopík i řopan. Že diamanťák není náhrdelník,ale příkop, kam padaly nábojnice..... A prasečí ocásek není papání.
  Část dovolené jsme věnovali Darkovičkám, Milostovicím, podzimní výlet MOS-4, MOS-5. Tvořím první naprosto amatérské stránky www.sweb.cz/zadnyproblem, hledám informace na netu, v knihovně, učím se HTML.
 •  2003 začíná úvahami o smysluplnosti mého konání. Webů s tématikou opevnění je moc. Mnohé jsou vysoce profesionální, některé méně. Zcela nová fakta o opevnění se mi nepodaří najít, opisovat nechci a vykrádat nebudu. Možná jsem jediná žena, která se snaží vytvořit web o bunkříkách. Nabízím tedy vlastní náhled, který snad nebude úplně zatracen.
 •  2003 - skvělý rok. S osobními kotrmelci i nálezy. S bunkříky tolik zajímavých setkání, spousta fotek, zážitků, několik slz nad puchýři, rozčilování s webem a občas super reakce od kolegů, občas ťafka :-) Čím víc umím, tím více si uvědomuji, že nikdy nebudu vědět všechno. Nejsem spokojena s vlastními průzkumy, nestihla jsem všechno co jsem chtěla, hodně je nedoděláno. A šťastná, že tenhle blbinec vlastně nemůže nikdy skončit.
 •  2004 - lehce zvolním a snad se budu trochu specializovat. Už vím, že TO jsou pro výlety a pokochání, a "moje" ločka pro průzkum. Zkusím dál publikovat pro naprosté laiky svým naprosto laickým jazykem. Propagovat Československé opevnění vždy a všude, kde pro to bude příznivé oko a ucho.
 •  Bez tipů, rad i souhlasů s uveřejněním od známých i neznámých kamarádů by tyto stránky nebyly.
  Děkuji