K-S 14 U Cihelny 22.8.2003
Bunkříky a drogy?
K-S 14 U Cihelny 22.8.2003

     Zdánlivě nesmyslné spojení. Nenapadlo by mne, že se na svých toulkách za předválečnou historií naší vlasti setkám i s problematikou drog. A stalo se...
     Již při nedávné prohlídce samostatného pěchotního srubu K-S 14 U cihelny mne upoutala expozice, zabývající se touto tématikou. Jako obyčejného návštěvníka mne zaujala ukázka všemožných skrýší, ve kterých se dostávají drogy do České republiky, způsoby, jakými se u nás drogy vyrábějí, otřesné záběry hlavně mladých lidí, kteří drogám propadají či již zcela propadli. Místa, kde všude se můžeme s drogami setkat. Nejen v klubech, partách mládeže, ve školách. Na nebezpečí, která sebou drogy přinášejí nejen pro samotné uživatele, ale i pro okolí, upozorňuje např. imitace dětského hříště, ve kterém kromě hraček nalezneme i použité stříkačky.
O následcích nemusíme dlouho uvažovat - vždyť jedno poranění o hrot jehly může znamenat infekční žloutenku, v horším případě i AIDS, všechno nemoci do konce života. A to ještě s otázkou jak dlouhého, o kvalitě nemluvě.
     Týden před akcí Cihelna 2003 jsem věnovala poznávání Králické pevnostní oblasti, jejích srubů i řopíků, setkáním s nadšenci a obdivovateli, kteří se opevnění věnují jako hobby. Znovu jsem navštívila K-S 14.
Zajímalo mne, jak ke vzniku protidrogové expozice došlo - na žádném jiném srubu jsem podobnou zatím neviděla. Dozvěděla jsem se, že podnět k jejímu zřízení dal Bc. Richard Sicha, předseda Sekce K-S 14 Králíky VHK ERIKA Brno, který se obrátil na Policii České republiky, Národní protidrogovou centrálu, se žádostí o její sestavení. Výstavka byla zřízena koncem května 2003 a poprvé zpřístupněna na dětský den. Nyní, těsně před Cihelnou 2003, byla aktualizována.
pan policejní rada Měla jsem možnost popovídat si o historii výstavky i drogové problematice s policejním radou p. Milošem Vaněčkem.
Tento velmi zajímavý a optimistický muž mi dovolil pozorovat jak expozice vzniká, sdělil mi, co on sám považuje za nutné návstěvníkům ukázat, před čím varovat i které záležitosti nepovažuje za podstatné.

     Hlavní a nejpodstatnější je prevence. Seznámit s nebezpečími, která v sobě drogy skrývají, ať již jsou považovány za tzv. měkké, či ty ostatní. Ukázat hlavně mladým lidem, že volný čas lze strávit nádherně, s dobrodružstvím i blázněním - a bez drog. Při sportu, turistice, nebo při bunkrologii. Je škoda, když se mladý člověk stane součástí statistik uživatelů, následně i obětí drog.

     V roce 2002 došlo k intoxikaci drogami u 589 mužů a 411 žen.
     Z toho bylo ve věku od 15 do 19 let 105 mužů a 110 žen,
     ve věku do 15 let 16 chlapců a 13 dívek.

     Údaje jsou čerpány ze zprávy Hygienické stanice hl.m. Prahy, kde se
     uvádí, že při vykazování intoxikace většina lékařů vycházela z
     předávkování. Čili tato čísla neznamenají úmrtí. Tento údaj se
     samostatně neuvádí. I tak jsou údaje více než alarmující.
     Uvědomila jsem si, velmi blízce a naléhavě, v podzemí pevnosti, ve stísněných prostorách....kde mám dceru. S kým teď je, co dělá, jestli už zkusila, jestli zrovna nezkouší. Zda se jí dost věnuji, vedu ke koníčkům, k tomu, čemu se tak děsně nadneseně říká správné životní hodnoty.
     Expozice v každém případě stojí za shlédnutí. Co všechno tam je? Přijeďte se podívat. Výstavka je připravena se zaujetím, v žádném případě není nudná a něco k zamyšlení zde může objevit každý. Nejen o "velké" Cihelně, ale kdykoli při návštěvě srubu K-S 14.
     Možná se budou "správní" bunkrologové zlobit - proč protidrogová problematika do pevností, vždyť je to o něčem jiném. Ale kdepak, není. Je to o našem životě. Pokud máme rádi historii, měli bychom mít rádi i naši budoucnost. Nebo se mýlím?

     Zájemci o protidrogovou problematiku mohou kontaktovat přímo Národní protidrogovou centrálu


Eva Drašnarová 21.8.2003      foto ©Petr Soukop       zpět putování       zpět hlavní stránka