3. května 2003 - FORT EXPO DOBROŠOV

Odborný popis FORT EXPA 2003 jistě provede některý z kolegů, zde pár mých postřehů....

Bunkráctví je posedlost - vytištěno na tričku jedné dívky.

Sobotní počasí na Moravě skvělé, po překročení pomyslné hranice do Čech první dešťové kapky, na Dobrošov přijíždíme v 9.30 do deště, mlhy a větrna.

Tomáš mi posílá SMS - tak kde jsi, počasí pro bunkrology, žejo??
Však se někde potkáme, i když jsme se nikdy neviděli....
/Kamarádství přes vzkazy na www.bunkry.cz/

Prohlídka srubu "Zelený", dolů 171 schodů, v podzemních sálech expozice vystavujících Klubů vojenské historie z ČR, Francie, Polska..... ukázky činnosti i zajímavostí, které se podařilo zachránit. Fotím, ale můj foťáček hodně užírá z baterek.... A tolik bych chtěla zachytit. Tak alespoň pár fotek chlapců v uniformách. Jako nováček si vyžádám informační letáčky, přes pevnosti po letadla, všechno mne zajímá. Nestíhám všechno prohlédnout podrobně, tak to beru inspiračně a informativně.

Podzemní spojovací chodbou, pak po nekonečných schodech nahoru, na povrch srubem "Můstek". Ještě drobně poprchává, vítr, ale pláštěnku dolů a vzhůru na "Jeřáb". Potkávám Tomáše s dalšími kamarády, dostávám dárkem CD s fotkami bratislavského úseku, bojové techniky, mňam. Bude z toho trochu radostné práce na Tomášově webíku www.sweb.cz/obrazky.opevneni - a už je tady, spuštěn 10.5.2003.

Potom putujeme společně přes "Polsko", "Hrobku" k N-81 "Lom" a rychle k N-82 "Březinka", na bojovou ukázku.

První část mně jako ženu nijak nezaujala - snad pořadové cvičení, pochodování odnikud nikam, jistě, chápu, že tohle je základ vojančiny. Pánové se dívají dychtivě, já se těším na ukázku.

Bojová ukázka byla pečlivě připravena a velmi zajímavá. Odborný popis akce ponechávám stranou, prohlížela jsem si hlavně bojové vozidlo, motocykl, uniformy, zbraně.....pohled laika. Bylo to docela vzrušující, očekávala jsem větší nápor na ušní bubínky :-)

Dlouhá fronta na prohlídku kanónu, který se podařilo získat výměnou z Norska. Jdeme tedy na prohlídku N-81. Opět nádherná expozice, nejvíce mne zaujaly popisy LO, uniformy, přílby, tedy ta moje "úchylka".

Zpět na Březinku, vnitřní prohlídka. Kanón na nádherný. Asi je to nevhodný popis, ale je opravdu krásný. Také ostatní zbraně, vybavení....a začínají se mi všechny dojmy plést dohromady. Příliš mnoho na první pokoukání najednou.

Ještě si prohlédnu "vojenské ležení", fotím bojová vozidla, pušky, optiku, potkávám pány kluky Mladoboleslavské bunkrology u krásného anglického auta Bedfordu.....

Vracíme se k "Zelenému", přidáváme se k "našim", tj. chlapcům z Klubu vojenské historie Bohumín, asi jsou dosti zděšeni, že mně tam také vidí. A já koukám kolem....třeba na pány s notebookem a řečmi o azimutech - a BLooDik mi dovolí vzít do ruky kouzelnou krabičku GPS a "vyhledat" si cestičku k "Můstku" a zpět. Nádhera, paráda....drápkem sem se chytila, na jejich www.opevnění.cz občas koukám, ale realita je realita. Děkuji moc.

Večení posezení Pod Montací v Náchodě je možností prohlédnout si nabídnuté prezentace, popovídat si se známými i novými kamarády. Dobře tam bylo. Nocleh za hubičku /90.- Kč/ v penzionu Dobrošov.

Nedělní ráno začínám levou nohou, všichni už vstali a já se nemůžu probudit. Následně shlédnutí srubu "U stodol" na tvrzi Skutina. Zvláštní vztahy mezi některými bunkrology nebudu komentovat. Nerozumím jim, tuším, že pravdivé a spravedlivé vysvětlení asi neexistuje. Průvodce ze Skutiny nás zavedl k blízkému LO vz.37, vyzkoušela jsem si TK, periskop...a zjistila, že mám mizernou fyzičku. Vytlačit periskop nahoru byl problém. Pak následovala pro mně unikátní prohlídka LO vz. 36, ten se u nás na Severní Moravě údajně nevyskytuje.

Dlouhou dobu věnujeme prohlídce krásně udržovaného LO vz.37 u Sněžného - opatrují chlapci z Březinky. Průvodci jsou velmi ochotní, LO je kompletně vybaven, mám poprvé možnost všechno vidět na vlastní oči. A zde jsem konečně pochopila, jak poznat LO vz.37 A 180, 160, 120, a spoustu jiných věcí. Snad je nezapomenu. Děkuji za vstřícnost.

Vracíme se domů přes K-S-32, K-S31 /zkosený diamanťák/, Vojenské muzeum u "Cihelny" v Králíkách....

Dojmů, zážitků i informací je hodně. Stálo to za to.

Děkuji panu Miloslavovi za skvělé řidičské schopnosti, průvodcovství a hlavně za obrovskou trpělivost s mými leckdy naivními dotazy. Proč jsou čtyři sloupy u "Zeleného" si budu pamatovat :-)