30. srpna 2003 - pochod Bohumín - Darkovičky     Na závěr krásného, horkého léta ohlásil Klub vojenského historie Bohumín pochod pro veřejnost. Z MO-S 4 U šedé vily na MO-S 19 Na aleji. Dostalo se mi velmi milého osobního pozvání, přijala jsem.
     Zájemci se sešli u "čtyřky", prohlídka, a pak kolmo či pěchotou pokračovali na MO-S 5 Na trati. Opět prohlídka, já jsem si vybalila pár spacích nezbytností a připojila se k asi 25 účastníkům. Cyklistická část se vydala svými cestami i rychlostí k dalším srubům, my pěšáci pod vedením Martina také. Ostřejším, ale zvládnutelným tempem.
      První zastavení na nové lávce přes Odru, je obnovena po povodních v r.1997, doplněna mapou pro cyklisty i pěší. Na ostrůvku nádrže Mžikovec kabelová komora typ A.
      MO-S 6 Odra je zvláštní zaoblenými vnitřními "rohy" diamantových příkopů, vchod do objektu zazděn, částečně vybourán, hubenější proleze.
      MO-S 7 Antošovice zazděný vchod, vstup na vlastní nebezpečí pouze přes kopuli, je tam studna, velmi nebezpečné. Oba zvony zabetonované. Ze stropnice pěkný výhled i na protitankový příkop od "sedmičky".
      MO-S 8 Dvůr Paseky je vůbec prvním postaveným srubem Československého opevnění. Vchod zazděný, cca 10-15cm nahoře volné, neprůlezné. Diamantové příkopy zatopeny. Mějte prosím ohled na zemědělce, cestička je cca uprostřed nyní řepného pole.
      MO-S 9 Bažantnice, nachází se v oboře, od vstupu druhá cestička vpravo, pak první cestička vlevo, pořádně koukat doprava. Téměř nefotitelný srub. Ve střeleckých místnostech německé úpravy střílen. Jako ostatně všude v tomto úseku.
      Po asfaltové lesnické cestě pokračovat dále, mírný kopeček, zde MO-S 10 Pískovna, minometná místnost s velmi malou světlostí, podlaha zalita betonem do úrovně podstavce, snad akce lesáků. Zvláštní průchozí prostory uprostřed. V okolním terénu viditelné pozůstatky po německých zákopech.
      MO-S 11 Posed je udržovaným, zamčeným objektem, provozovatel pravděpodobně KVH I. prapor. Dle poznatků velmi zřídka dostupné muzeum. Vlastní postřeh - nesourodě natřené střílny, vchod, okolo čisto, zbytky německých zákopů v okolí. Do roviny zabetonovaný prostor pro levý zvon.       MO-S 12 Černý les totálně zarostlý srub.
      MO-S 13 Pramen , na fotce pěkně vidět 8 výchudů na odvod zplodin.
      Ve vzdálenosti cca 120-150m protitankový příkop
      MO-S 14 Juliánka ,vchod zazděn, na fotce se podívejte vpravo, nezakrytá revizní šachta, je to "sloup" vypadající jako kmen silného stromu. Pěkný objekt. Vchod zazděn.
      MO-S 15 Výhledy se nachází u žluté budovy vodárny, cestou od "čtrnáctky" ještě uvidíte pěkná Boží muka. Srub je zaneřáďěn různými živly, v době naší návštěvy zde bivakovala parta omladiny, všude binec, hrůza. Podle sdělení kolegů vevnitř někdo pálil pneumatiky, všechno černé, začouzené. Nefoceno.
      MO-S 16 Rozcestí opět německé úpravy střílen, vytrženy oba zvony, jak jinak. Stropnice přístupná, vchod uzavřen. Původně plánovaná otočná kulomentná věž, neosazená. Nefocen.
      MO-S 17 Štipky velmi zubožený objekt, výbuchem trhaviny nadzvednuta horní část objektu, stropnice natočena, dopadla šikmo přes vchod, lze tedy ze země sáhnout na stropnici. Jakub by pravil "narušená statika". Provedla německá armáda, údajně. Oprava - provedla Sovětská armáda při likvidaci německé munice.
      MO-S 18 Obora je všeobecně dobře známý objekt, v době našeho putování tady bylo ještě pár dalších návštěvníků, nefoceno. Naše putování zde skončilo, cyklisté navštívili ještě MO-S 19, my jsme se vrátili zpět na "pětku".
      Procházka po linii byla moc pěkná, neprohlíželi jsme všechny objekty, například opevněnou studánku, řopíky atd. Návštěvníci vypadali spokojeně, někteří se přijeli podívat až z Přerova, tak nezbývá než poděkovat Martinovi i ostatním klukům z KVH Bohumín za průvodcovství, bezvadnou náladu. Přírodě za počasí, protože den před akcí to vypadalo na nekonečné deštivo. Obecně konstatuji - srubů tak akorát. Díky diktafonu snad nemám v názvech a popisech chyby. Kdyby přece jen, ozvěte se, opravím :-)
      Po návratu na "pětku" začaly přípravy na "besedu u pípy", léto se přece musí nějak zakončit. Mezitím jsem si i já prohlídla novinky na MO-S 4, kabelový vstup, ventilace, střílna pro lehký kulomet, levý diamanťák, je udělána spousta práce, ještě mnoho jí čeká. Mezi prvními úpravami musí být opětovné vyčištění levého diamantového příkopu, objekt je u dětského hříště a láká k zaházení odpadky. Nezbytné zakrytí mříží a sítem, už kvůli bezpečnosti.
      Povídání, smíchu i vážných zamyšlení při večerním posezení bylo dost. Děkuji za pohodu i za V.I.P. nocleh v "esvéčku".

      zpět putování