Výlet 2. - 3. 8. 2003 předpremiéra Cihelny 2003

    Tak jsem si konečně pořídila přibližovadlo, říkejme tomu veterán. Abych mohla volněji putovat za bunkříky. Testovací výlet s navigátorem - dcerou. Hodná byla, i když se trošku nudila. No, bunkříky nemůžou bavit úplně všechny :-)
    První zastavení v sobotu ráno, cca 7,30 hodin OP-S 25 Trigonometr. Sluníčko ještě moc neřádilo, byly jsme tam samy a dcera si poprvé pohladila zvon. Já sice ne poprvé, ale přesto rituálně. Srub ošetřovaný jak má být, kolem čisto. Podle dvou kupek hlíny to vypadá na první pokusy o zatravnění stropnice.
    Další zastávka K-S 14 U Cihelny, prohlídka srubu, nesmí se vevnitř fotit. Expozice nádherných fotek policejních vrtulníků v akci, skutečná lahůdka. I protidrogová výstavka se povedla. Probíhají intenzivní přípravy na Cihelnu 2003. Bereme rodinku trampů a vyrážíme dále. Už je hodně hic.
    Prohlídka K-S 32 a K-S 31 zvenčí. Posádka tady dnes není, tak jenom zjistit změny na povrchu, pár obrázků fotogenického zvonu, zkouknutí zkoseného diamanťáku na "Besídce". Je tu hezky, kousek odtud kukuřičné pole....bez komentáře :-)
    Cestou k Zemské bráně zkoumám, kudy na K-S 37. Bude na zpáteční cestě. Trempíky jsme vyložili u krásného kamenného mostu na Zemské bráně, spousta lidí, vzpomínám, jak hezky a klidně tady bylo v červnu.
    Parkoviště u Haničky narvané, stěží hledám parkovací místo. A už vidím autíčka kamarádů...
    R-S 74 v plném pracovním nasazení. Ač v době oběda, přesto si jeden z kolegů udělal čas a ukázal mi perfektně rekonstruovanou podlážku v levém zvonu. Jinak srub pro návštěvníky nepřístupný. Fotíme zvenčí co se dá, ovšem pro zaparkovaná vozidla a stan u překážek nemají fotky dokumentární cenu.
    Prohlédli jsme si R-S 73, dnes neobydlenou.
    Na R-S 72 se potkáváme s kamarády, výměna CD a knížek, povídání o GPS, jak taky jinak, že? :-) Poprvé se odvažuji slézt po skobách do spodního patra "araba", přece si nenechám ujít možnost prohlídky minometné střílny zevnitř! Bojím bojím ale lezu. Jestli se posádce podaří zachránit něco původního ze spodního patra, bude to zázrak. Objekt zdevastovala Sovětská armáda, spousta nevhodných úprav, které objekt velmi znehodnotily. Je uděláno hromadu práce, krásné repliky střílen...stojí za prohlídku. S láskou ošetřovaný srub.
    R-S 71 pouze zvenčí, uzavřen. Kabelová studna na rozcestí a jdeme dál.
    Zase si můžu na chviličku půjčit kouzelnou krabičku GPS. Splní se mi někdy sny? Zatím putujeme přívětivým lesem a dohledáváme i po čichu další sruby (GPSka musí mít nad sebou volný prostor, aby mohla chytit signál z "vesmíru"). Je hodně zeleno, na rychlé vyhledání srubů to není. Jen nádherná pohodová procházka. Doslova tři kapky deště přinášejí úlevu, leč dočasnou. Všechno je vysušené, lesní plody malinké, houby žádné. Pár fotek, nepublikovatelné, kvalita velmi špatná. Končíme na R-S 67 a zpět. Ještě chvilička na svačinku u zavřené občerstvovny u parkoviště pod Haničkou a loučíme se. Bohužel se už nesetkáme s dalším kolegou GPSkářem, lítá s anténou někde po lese. Pánové odjíždějí na další sruby, my na nocleh. Po cestě jenom jednou zabloudíme - úspěch :-)
    Noční útočiště máme u příbuzných kousek od Rychnova, takže ještě za světla prohlídka chovu ovcí s krásnými černými čumáky, rasu nevím, ale byly krásné. Krmení kaprů, prohlídka lánů v půlce žní, pro městského člověka dech exotiky. Opět se utvrzuji v tom, že zemědělec vlastně nikdy nespí a je za ním vidět dílo.
    Ráno Rychnov, Vamberk, Žamberk, pořád čekám, kdy mi dojde plyn v autíčku... V Žamberku totálně zmatkuji, zamčený volat a nelze otočit klíčkem v zapalování. Abych se nenudila, žejo. Tak rychle přes Pastviny a Petrovičky na K-37 Na rozhledně. Auto nechat před zákazem vjezdu do vojenského prostoru.
    Srub pečlivě ošetřovaný, a to jak venku, tak uvnitř. Vzhledem k probíhajícím úpravám opravdu vzorné. Různé zajímavosti, které stojí za shlédnutí. Poprvé vidím např. "košilku". Potkáváme se s výrobcem forem na makety opevnění, společně pak prohlídka protitankového příkopu nad srubem. Je vzorně vyčištěn, odstraněno křoví. Provozovatel K-S 37 nám ještě ukázal LO E a A v blízkosti K-S 38 U křížku. Tento srub je také postupně opravován. K-S 36 si prohlídnu až o Cihelně, teď už domů, než bude dopravní špička. Loučíme se a děkujeme za velmi přívětivé přijetí.
    Cestou domů potkáváme další a další objekty opevnění. Nelze všechno stihnout najednou. Byl to krásný výlet, v pohodě a s dobrými lidmi. Doma v 17,30, živé, zdravé, unavené :-)

zpět putování